ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Thenje filozofike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daff.a
Princess
Princess


Numri i postimeve : 111
Registration date : 11/01/2008

Thenje filozofike Empty
MesazhTitulli: Thenje filozofike   Thenje filozofike Icon_minitimeSun 13 Jan 2008 - 12:09

1.Pasuria eshte si uji i kripur:sa me shume pi,aq me shume etje ke.(A.Schopenhauer)
-------------------------------------------------------------------------
2.Kur isha i ri mendoja se paraja ishte nje gje shume e rendesishme;tani,qe jam plak,jam shume i sigurte per kete.(O.Wilde)
-------------------------------------------------------------------------
3.Pasuria nuk i perket atij qe e ka,por atij qe di ta gezoje.(B.Franklin)
-------------------------------------------------------------------------
4.Eshte thene qe etja per para,eshte baza e gjithe te kqijave ne kete bote.E njejta gje mund te thuhet per mungesen e parave.(S.Butler)
--------------------------------------------------------------------------
5.NgaMe mire te shohesh te ardhmen me otimizem dhe te gabosh, se sa te jesh pesimist e te kesh te drejte.

Liria eshte gje shume e bukur, por jo nese duhet te paguhet me vetmi.

Nje optimist beson se kjo eshte bota dhe koha me e mire per te jetuar. Nje pesimist frigohet se kjo mund te jete e vertete.

Ndiqe ate qe kerkon te verteten. Ik prej atij qe e ka gjetur ate.

Ne fund te fundit eshte me mire te te urrejne per ate qe je, se sa te te duan per ate qe mendojne se ti je.

Ngjajshmeria mes parashutes dhe mendjes eshte se, asnjera prej tyre s`ka vlere nese nuk eshte e hapur.

Ne i pranojme gabimet e vogla per te krijuar bindje se nuk kemi gabime te medhaja.

Teori eshte kur njeriu din gjithcka dhe asgje nuk funksionon. Praktike eshte kur gjithcka funksionon, por askush nuk e din perse. Tek ne teoria dhe praktika jane te bashkuara: asgje nuk funksionon dhe askush nuk e din perse. ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.(V.Hugo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
daff.a
Princess
Princess


Numri i postimeve : 111
Registration date : 11/01/2008

Thenje filozofike Empty
MesazhTitulli: Re: Thenje filozofike   Thenje filozofike Icon_minitimeSun 13 Jan 2008 - 12:10

-"Pjata e zbrazėt ka tingėllimė tė fortė!"

-"Pesimist ėshtė ai njeri, i cili nga dy tė kėqija, i zgjedh tė dyjat."
Stanislavski

-"Njeriu ideal ka fuqinė e mashkullit dhe ndjenjat e femrės." - ZOARI

-"Kurrė mos e quaj veten filozof, e me njerėzit e rėndomtė mos fol pė parimet filozofike por vepro sipas tyre." -Epikteti

-"Asgjė nuk gjendet nė arsye e qė mė parė tė mos ketė kaluar nėpėr shqisa."- Xhon Loku

"Zemėrimi dhe mungesa e tolerancės janė armiq binjakė tė mirėkuptimit korrent." -Mahatma Gandhi

"Ne jemi tė ndėrlidhur njėri me tjetrin, kėshtu qė nuk mund ta lėndojmė ose ta ndihmojmė tė afėrmin, pa e ndihmuar ose pa e lėnduar vetveten."-George Bernard Shaw

"Humaniteti im varet nga humaniteti yt, sepse vetėm sė bashku mund tė funksionojmė si qenie njerėzore." -Kryepeshkopi Desmond Tutu

-"Rezultati mė i lartė i shkollimit ėshtė toleranca"- Helen Keller

-"Shpresa e vetme pėr ta ruajtur mė tė mirėn fshihet nė zemėrgjerėsinė e pafund, tolerancėn e gjerė, respektin e sinqertė pėr mendimet qė nuk janė tonat."- Philip Gilbert Hamerton

-"Ne tė gjithė kemi pėrplot tė meta dhe dobėsi; t'ia falim tė gjitha tė metat njėri-tjetrit -ky ėshtė ligji i parė i natyrės." -Voltaire -shkrimtar i Iluminizmit Francez, eseist, deist dhe filozof

-"Nėse duam qė civilizimi tė mbijetojė, ne duhet ta kultivojmė shkencėn e marrėdhėnieve njerėzore- aftėsinė e tė gjithė njerėzve, tė gjitha llojeve, tė jetojnė sė bashku nė tė njejtėn botė, nė paqe!" -Franklin D. Roosevelt, 1882-1945; President i 32-tė i SHBA-ve

-"Toleranca ėshtė pėrpjekje pozitive dhe e pėrzemėrt pėr t'i kuptuar religjionet, zakonet dhe traditat e personit tjetėr, pa pasur obligim qė t'i ndajmė sė bashku ose t'i pranojmė ato." -Joshua Liebman

-"Paqja nė botė, sikurse paqja nė shoqėri nuk nėnkupton faktin qė ēdo njeri duhet ta dojė tė afėrmin; paqja nėnkupton vetėm faktin qė njerėzit duhet tė jetojnė sė bashku me tolerancėn e ndėrsjelltė, duke gjetur kėshtu njė zgjidhje tė drejtė dhe paqėsore pėr tė gjitha mospajtimet e tyre."-John F. Kennedy, 1917-1963; Kryetar i 35-tė i SHBA-ve.

-"Gjatė shekujve tė tėrė, historia e popujve nuk ka qenė gjė tjetėr pėrveē se njė mėsim mbi tolerancėn e ndėrsjelltė."- Emilie Zola -shkrimtar francez

-"Aty ku mendja ėshtė mė e madhja, zemra, ndjenjat, madhėshtia, zemėrgjerėsia, toleranca, mirėsia si dhe tė tjerat me rradhė mezi mund tė marrin frymė."- Virginia Woolf- shkrimtare angleze

-"Gjėja mė e mirė egoistėve ėshtė se ata nuk flasin pėr njerėzit tjerė."
-Lucille Harper

-"Gjysma e zgjuarsisė ėshtė vetėdija se nė ēka je i dobėt."
- David Gerroid –
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Thenje filozofike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema Shoqėrore :: Diskutime Shoqėrore :: Filozofi-
Kėrce tek: