ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Si ta kurseni benzinėn nė makinė?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DeQaNaSjA
Princess
Princess
DeQaNaSjA

Numri i postimeve : 726
Age : 27
Localisation : Ne Boten e Qudirave
Registration date : 12/01/2008

Si ta kurseni benzinėn nė makinė? Empty
MesazhTitulli: Si ta kurseni benzinėn nė makinė?   Si ta kurseni benzinėn nė makinė? Icon_minitimeSat 8 Mar 2008 - 19:20

Benzinėn mund ta kurseni nė makinėn tuaj duke e mbajtur atė, teknikisht nė rregull, por edhe me mėnyrėn tuaj tė vozitjes.

Gjendja e rregullt teknike e makinės ėshtė shumė e rėndėsishme edhe pėr harxhimin e benzinės, gjė tė cilėn do ta shini nė tabelėn e mėposhtme e cila ju njofton nė detaje se sa, cila pjesė e makinės, ndikon nė kėto harxhime:

– kandelat 8%
– butoni i platinit 7%
– ndezja fillestare – parandezja 5%
– bobina 2%
– kabllot 2%
– termostati 1%
– karburatori 2%
– pajisja pėr start 10%
– filtri i ajrit 3%
– pompa e benzinės 1%
– nyjet pėr bartjen e benzinės 1%
– kompllungu 8%
– ventilet 7%
– boshti bregor 16%
– kompresioni 20%
– presioni nė pneumatikė 4%
– lloji i pneumatikėve 5%
– balancimi i gomave dhe rrotave 2%
– sistemi i jashtėqitjes se gazrave 5%
– ngarkesa e tepėrt 5%
– frenat 1%
– shtrati i rrotave 1%
– lyerja 5%
– aerodinamika e veturės 2%Starti i motorit – Para se ta startoni motorin, duhet ta shtypni kompllugun dhe tė konstatoni nėse e tėrė aparatura po funksionon.

Nxehja e motorit – Motori, duhet sa mė parė, qė ta arrijė temperaturėn e punės, e kjo arrihet mė se shpeshti gjatė vozitjes. Sapo motori tė punojė 30 sekonda, duhet tė niseni ngadalė, duke lėshuar kompllugun.

Nisja dhe ndalja e veturės – Nėse niseni nė njė terren tė rrafshėt, nuk duhet t’i jepni shumė gaz makinės, por as ta mbani shumė gjatė tė shtypur kompllugun. Pėrpiquni qė sa mė parė, me gaz optimal, ta vini nė lėvizje veturėn tuaj.

Ndėrrimi i marsheve – Nė njė kohė sa mė tė shkurtėr duhet ta ndėrroni marshet nė pėrputhje me lėvizjen, kurse marshin ta mbani sa mė pak nė pozitė neutrale. Motori duhet tė mbahet nė secilėn shpejtėsi deri nė rrotullimet optimale. Gjatė ngasjes nė qytet duhet tė ndėrrohen sa mė shpesh marshet.Dozimi i gazit – Duhet t’i ikni shtypjes sė shpeshtė dhe tė fuqishme tė gazit. Nė rrugė tė hapur, duhet qė sa mė parė tė arrihet shpejtėsia optimale dhe duhet ta pėrshtatni shpejtėsinė me kushtet e rrugės, kėshtu qė do t’i pėrdorni sa mė pak frenat.

Mbushja me benzinė – Mė se mirė ėshtė qė makinėn ta mbushni me benzinė qė nė mėngjes sepse, atėherė ėshtė mė ftohtė dhe benzina ėshtė mė “e qetė”. Verės, kur koha ėshtė shumė e ngrohtė, mos e mbushni pėrplot rezervuarin e makinės suaj sepse, ai do tė avullohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Lio
Vip
Vip
Lio

Numri i postimeve : 898
Age : 34
Localisation : Ne Kasoll
Registration date : 12/01/2008

Si ta kurseni benzinėn nė makinė? Empty
MesazhTitulli: Re: Si ta kurseni benzinėn nė makinė?   Si ta kurseni benzinėn nė makinė? Icon_minitimeSun 30 Mar 2008 - 11:41

Khuuuuuu ik se ma ke qit ndermend qitash kur msojshaa ne liber per me dhon testin per leje Laughing qka um shkojshin nerva qita tripa :L
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.com
 
Si ta kurseni benzinėn nė makinė?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shkenca dhe Jeta ! :: Shkenca-
Kėrce tek: