ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 ZBULOHET QENIA E GJALLĖ MĖ JETĖGJATĖ NĖ PLANET

Shko poshtė 
AutoriMesazh
DeQaNaSjA
Princess
Princess
DeQaNaSjA

Numri i postimeve : 726
Age : 27
Localisation : Ne Boten e Qudirave
Registration date : 12/01/2008

ZBULOHET QENIA E GJALLĖ MĖ JETĖGJATĖ NĖ PLANET Empty
MesazhTitulli: ZBULOHET QENIA E GJALLĖ MĖ JETĖGJATĖ NĖ PLANET   ZBULOHET QENIA E GJALLĖ MĖ JETĖGJATĖ NĖ PLANET Icon_minitimeSat 8 Mar 2008 - 17:48

ZBULOHET QENIA E GJALLĖ MĖ JETĖGJATĖ NĖ PLANET A_1231

Zbulohet qenia e gjallė mė jetėgjatė nė planet


Quhet Ming, si dinastia qė mbretėronte Kinėn. Ka lindur 410 vjet mė parė, ėshtė njė midhje, e cila i pėrket species Arctica Islandica dhe ėshtė zbuluar nė ujėrat islandezė nga kėrkuesit e Bangor University. Mosha nga 405- 410 ėshtė pėrcaktuar duke numėruar unazat mbi shpinėn e guaskės. Sipas librit tė rekordeve Guinness, rekordi i mėparshėm i pėrkiste njė midhjeje tjetėr, qė ishte 220-vjeē, dhe pse ky nuk ėshtė njė rekord zyrtar. Shkencėtarėt po punojnė pėr tė kuptuar se cilėt faktorė kanė kontribuar pėr tė pasur njė jetėgjatėsi tė tillė.

Edhe thjesht tė qėndruarit nė kėmbė tė zgjat jetėn


Nuk ėshtė e domosdoshme tė bėsh vrap apo palestėr. Mjafton edhe njė gjysmė-orėsh nė kėmbė ēdo ditė. Kėtė ide e pohon njė kėrkim i bėrė nė Universitetin e Misurit, sipas tė cilit shumė aktivitete, si tė folurit nė telefon (duke u sorollatur nė zyrė apo nė shtėpi) ose tė shoqėrosh fėmijėt e tu nė njė park, mund tė bėhen duke qėndruar nė kėmbė. Kjo djeg dyfishin e kalorive qė merr trupi nga ushqimet krahasuar me aktivitetin normal, fizik, ditor.

Ajri i kondicionuar pengon natyralitetin trupor


Lajmi bėhet publik nga njė kėrkim i bėrė nė Shtetet e Bashkuara. Kondicionerėt ērregullojnė temperaturėn e ajrit, duke mėnjanuar mekanizmat natyralė tė organizmit njerėzor. Kur ėshtė ftohtė, trupi ka njė kėrkesė natyrale pėr ushqim pėr ta pėrballuar. Por ambienti i ngrohur me kondicionerė, bėn qė kjo kėrkesė e trupit tė zėvendėsohet dhe i nxehti e ul urinė. Nė tė njėjtėn mėnyrė, njė ngrohje shumė e lartė nė dimėr nuk i lejon organizmit tė ndjejė tė ftohtėn. Nėse e ftohta do bėnte punėn e vet, organizmi do tė digjte mė shumė yndyrna pėr t’u ngrohur nė mėnyrė natyrale.Delfinėt, jo vetėm inteligjentė, janė edhe romantikė
Njė kėrkim britanik i bėrė nė Brazil pėr tre vjet me radhė ka bėrė publik lajmin se delfinėt janė jo vetėm inteligjentė, por edhe romantikė. Meshkujt i joshin femrat duke mbledhur dhe duke u dhuruar atyre alga ose leshterikė. Kjo rikonfirmon se kėto specie kanė njė inteligjencė superiore.

Majmunėt janė nė gjendje tė mėsojnė matematikė


Pak ditė mė parė, ėshtė zbuluar qė majmunėt kanė njė memorie vizive tė njėjtė mė atė tė njė studenti, por nė tė vėrtetė aftėsitė e tyre janė edhe mė tė mėdha. Kėtė fakt e konfirmon njė studim i Duke, Universiteti i Ēikagos. Dy majmunėve dhe 15 studentėve u ėshtė kėrkuar tė mbledhin me shpejtėsi njė seri numrash dhe mė pas tė gjenin alternativėn e duhur mes dy zgjidhjeve. Si kafshėt, ashtu dhe njerėzit janė pėrgjigjur nė tė njėjtėn kohė, (rreth njė sekondė) dhe me sukses tė njėjtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
ZBULOHET QENIA E GJALLĖ MĖ JETĖGJATĖ NĖ PLANET
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema Shoqėrore :: Kuriozitete-
Kėrce tek: