ForumForum  Portalli*Portalli*  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Analizė e re pėr tė zbuluar sasinė e nikotinės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
daff.a
Princess
Princess


Numri i postimeve : 111
Registration date : 11/01/2008

Analizė e re pėr tė zbuluar sasinė e nikotinės Empty
MesazhTitulli: Analizė e re pėr tė zbuluar sasinė e nikotinės   Analizė e re pėr tė zbuluar sasinė e nikotinės Icon_minitimeSat 12 Jan 2008 - 13:36

Nėse fėmijėt, apo adoleshentėt pijnė duhan jashtė vullnetit tė prindėrve, tani mund tė zbulohet fare lehtė. Njė analizė e re zbulon saktėsisht nėse njė person ka pirė apo jo duhan. Pajisja pėr kryerjen e kėsaj analize quhet TobacAlert, qė shitet nė farmaci pa recetė dhe me saktėsi tregon nivelin e kotinės nė urinė. Kotina ėshtė njė nėnsubstancė e nikotinės. Gjatė njė punė kėrkimore nė kėtė klinikė nė Rino tė Nevadės, gratė shtatzėna kryejnė rregullisht kėtė lloj analize pėr tė diktuar nėse janė ekspozuar ndaj tymit tė duhanit. Analiza i ndihmon nėnat pėr tė dalluar nivelin e kotinės nė urinė dhe gjithashtu i bėn ato mė tė hapura nė bisedat ndaj tė kėqijave qė sjell duhani. Gjithashtu, kėto lloj analizash tani pėrdoren edhe nė rastet e divorceve, kur njėri prind kėrkon kujdestarinė e fėmijės, duke u ankuar se fėmija ėshtė nė rrezik shėndeti, pasi prindi tjetėr pi duhan. TobacAlert ka filluar tė pėrdoret nė botė edhe nga ndėrmarrje private ndaj punonjėsve tė tyre.
Puna
Statistikat tregojnė se njė person qė pi duhan, mungon nga puna pėr arsye shėndetėsore mesatarisht 18 ditė nė vit, ndėrsa njė agjenci sigurimesh shėndetėsore mund tė kursejė rreth 3 mijė e 500 dollarė nė vit nėse njė person i siguruar nuk pi duhan.
Mohimi
Ka shumė njerėz, qė nuk e pranojnė se pijnė duhan, madje edhe kur shkojnė tek mjeku ngulin kėmbė, duke thėnė se nuk pijnė duhan. Njė sjellje e tillė ėshtė e rrezikshme, veēanėrisht nė rastet e grave shtatzėna.
Fėmijėt
Ekspertėt thonė se fėmijėt janė mė tė pambrojturit ndaj tymit tė duhanit. Mbajtja e fėmijėve nė mjedise ku pihet duhan mund tė bėhet shkak pėr sėmundje tė tjera mė tė rrezikshme. Tymi i lėshuar nga tė tjerėt, tek fėmijėt bėhet shkak pėr infeksione tė ndryshme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
enischee

enischee

Numri i postimeve : 257
Age : 29
Registration date : 26/01/2008

Analizė e re pėr tė zbuluar sasinė e nikotinės Empty
MesazhTitulli: Re: Analizė e re pėr tė zbuluar sasinė e nikotinės   Analizė e re pėr tė zbuluar sasinė e nikotinės Icon_minitimeSun 27 Jan 2008 - 14:46

HMMM ky post me pelqen shum dhe jam dakord me gjith at qe esht e thene ose me mir te them qe esht postuar ktu ...
se diten e sodit thojm dikush dikush se pijm duhanin e sene mene
veq a rrin me ato duhanxhinjt boll esht edhe ai esht nje prej tyre edhe pse nuk e pin edhe esht nje dem shum i madh per femijet po ...
tani ket fare nuk mund ta dijn jem msu na shqiptart te fort te fort
Po neise flm per info klm dAfina Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Analizė e re pėr tė zbuluar sasinė e nikotinės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tema Shoqėrore :: Diskutime Shoqėrore :: Droga-
Kėrce tek: